Powered by Smartsupp

u Schabińskiej

Porady i taktyki
Połowy w Krzemiennej nad Sanem

Skuteczne połowy

W tej zakładce dowiecie się o wskazówkach, które pozwolą Wam na skuteczne łowienie na tej wodzie jak również relacje naszych kolegów z zasiadek karpiowych.

W naszym klubie będziemy starali się o przekazywanie jak największej ilości wiedzy która będzie ogólnodostępna aby każdy kto przyjedzie miał możliwość położenia na macie swojego okazu.

476586911e52-600x751

Cenna wiedza

1. Wędziska

Rekomendujemy używanie wędzisk 13 ft o mocnych krzywych ugięcia typu 3,5lb,3,75lb,3-5oz.
Tak mocne krzywe ugięcia pozwolą Wam na bezpieczny hol ,oraz na odpowiednią kontrolę nad rybą.
Niejednokrotnie nasza strategia wymusza na nas używanie takich wędzisk, ponieważ rzucamy na znaczne dystanse dużymi siatkami PVA oraz workami.

2. Żyłka

Regulamin łowiska nie pozwala na stosowanie żyłek cieńszych niż 0,35mm jednak proponujemy o używanie renomowanych żyłek dobrej jakości w przekroju 0,37-0,40mm. Pozwoli to na niejednokrotnie trudne hole, oraz musimy pamiętać że zdarzają się sytuacje gdzie wyholowana ryba ma na sobie znaczną ilość glonów.

3. Przypon strzałowy

Przypon strzałowy na naszym łowisku spełnia bardzo ważną rolę. Ostatnie parę metrów naszego zestawu cierpią najbardziej podczas holu .Rekomendujemy używanie strzałówek konicznych które doskonale sprawdzą się gdy będziemy rzucać dużymi PVA. Również doskonale sprawdzają się przypony strzałowe z plecionki dzięki czemu będą pomagać nam podczas holu i będą ciąć glony. Doskonałe rozwiązanie dla osób korzystający z modeli RC.
W przypadku gdy, zawiodą nas różnego rodzaju niespodzianki związane z holem i będziemy zmuszeni płynąć po rybę to:
 
1. Przypon strzałowy jest ważnym elementem zestawu , ponieważ w przypadku wypłynięcia po rybę nie raz, będziemy zmuszeni na podciągnięcie ryby z glonami do góry wiec, strzałówka musi być wystarczająco mocna.
2. Podczas wypływania po rybę jeśli to konieczne ,staraj się nie przekraczać granic swojego sektora.
3. W żadnym wypadku nie zrywaj żyłki z rybą jeśli nie jesteś w stanie jej wyholować w takim przypadku prosimy o poinformowanie opiekuna wody i pozostawienie wędki na widełkach z odkręconą szpulą lub wolnym biegiem.

4. Montaże

Rekomendujemy używanie zestawów z bezpiecznym klipsem lub zestawów przelotowych. Zawsze pamiętajcie o Tym aby w razie zerwania ryby nie pływał z ciężarkami lub leaderami .Zakaz używania krętlików na końcach leadcorów.Dla osób kożystającychz łódek RC proponujemy używania zestawów z bezpiecznym klipsem oraz kamieni .Z jednej strony uzyskamy bezpieczniejszy hol a z drugiej wybór ekologicznego kamienia w znacznym stopniu wpływa pozytywnie na nasze środowisko wodne.

5. Markerowanie

 Rekomendujemy rozpoczęcie łowienia od przemarkerowania
sektora, w którym będziemy łowić, odpowiednie przygotowanie łowiska
jest kluczem do sukcesu, odpowiednia prezentacja przynęty oraz wybór
zanęty, oraz miejsca położenia zestawów. Jeśli używacie wędki do
markierowania,proponujemy za pomocą kołeczków do klipsowania lub
dalmierza zapisać wybrane przez siebie miejsca na karcie horyzontalnej.
Ułatwi Wam to szybkie obławianie  miejscówek. Rekomendujemy również używanie deeperów oraz łódek RC z echosondom.
Przyjeżdżając na dłuższą zasiadkę nie ma problemu poświęcić kilku godzin na dokładne poznanie sektora.

6. Strategia

Po wcześniejszym
markerowaniu rekomendujemy zaczynać obławiać  najbliższe miejscówki, które wcześniej wytypowaliśmy, pozwoli nam to na zmianę strategii w przypadku kiedy te miejsca nie będą pracować, wtedy możemy iść z
dystansem do przodu. Nie rekomendujemy trzymania wędek w jednym miejscu dłużej niż 48 godziny jeśli nie mamy brania. Przeważnie takie zmiany przynoszą dobre rezultaty.

7. Łowienie

Starajmy się utrzymywać ryby w łowisku cały czas po każdym braniu dosypywać lub dowożąc daną ilość zanęty. Niejednokrotnie trafiały się u nas podwójne lub nawet potrójne hole. Ryby mają swoje ścieżki i godziny w których przechodzą przez sektory. Jeśli wykorzystacie ten czas gwarantujemy że do rana w wodzie będzie kilka worków z rybami czekające na poranną sesję zdjęciową.

8. Hole

Wykorzystując infrastrukturę naszego ośrodka można np. wykorzystać ławki które są obsadzone wokół łowiska z których możemy holować ryby. Jeśli będziemy wyżej kąt wpadania żyłki oraz kontakt z glonami będzie zniwelowany do zera. Jeśli używamy ciężarków lub kamieni które zgubimy podczas holu, nasz hol będzie w 100 procentach bezpieczny.

9. Strategia = Sukces

Cieszmy się z każdej ryby jaką łowimy na naszym łowisku. Jak wiecie woda nie jest prosta a ryby mają na tyle naturalnego pokarmu że naprawdę nie czekają aż im coś wrzucimy do wody. Cieszmy się tak samo z ryby 10 kg jak i 20 kg ponieważ nie jest to prosta woda i naprawdę wymaga dużego nakładu pracy aby wypracować  brania.

10. Co lubią nasze ryby?

Wybierając się na zasiadkę na nasze łowisko pamiętajmy o tym aby nasze przynęty, jak i zanęty były świeże oraz dobrej jakości. Duża ilość naturalnego pokarmu, jak i szeroka baza pokarmowa, wymuszają na nas stosowanie najlepszej jakości produktów. Na pewno dobrym rozwiązaniem będą np.: gotowane świeże ziarna, kulki bez konserwantów. Dobrze przygotowane orzechy tygrysie.

PRZYNĘTY / KOLORY / WIELKOŚCI

Każdy z nas ma swoje tajne przynęty oraz tzw. killery, które trzymamy w swoich pudełkach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kombinacji w niedużych rozmiarach, jak i pojedynczych przynęt. Strategią całoroczną na pewno będzie sypanie dywanowe dobrej jakości kulki, które bez problemu karpie znajdą pomiędzy roślinami. Latem bez problemu możemy stosować duże bałwanki oraz kulki w dużych rozmiarach. Na wiosnę oraz jesienią proponujemy stosowania mniejszych kombinacji. Co do zapachów oraz kolorów to każdy ma swoje ulubione, oraz te w które wierzy najbardziej. Nasze kilkuletnie praktyki pokazują, że najskuteczniejsze kombinacje to te, które sprawdzają się przeważnie wszędzie i na każdym łowisku. Kombinacja śmierdzieli z np. owocem, jak i stosowanie w dzień żółtych pop-upów daje doskonałe rezultaty.

Obok prezentujemy bezpieczny zestaw z wypinającym się kamieniem, który ułatwi hol w trudnych warunkach. W tym wypadku za przynętę posłużyła kukurydza, która jest również doskonałą przynętą na ciepłe pory roku.

14c9e20c0d7f0-600x400
1784c723672a2-600x400

Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów PVA, które idealnie spełniają swoje zadanie na naszej wodzie. Nie tylko podnoszą atrakcyjność wokół naszej przynęty ale również chronią nasz przypon podczas rzutu od splątania i zaczepienia o glony.

Ochrona Ryby

2a67340a84190-600x400

Pamiętajmy o korzystaniu z profesjonalnych mat karpiowych tzw. kołysek.

db357447886e-600x400

Wypuszczanie tołpygi ze slinga, sztywne worki do ważenia ułatwiają transport pomiędzy matą a miejscem wypuszczania ryby.

Jeśli po wyciągnięciu z wody zauważycie jakiekolwiek uszkodzenia pyska ryby lub jakiekolwiek rany na ciele, prosimy o używanie środka antyseptycznego.

Dezynfekcja to nie tylko smarowanie miejsca po haczyku .Takie zachowania to etyka współczesnego karpiowania i humanitarne zachowanie względem ryby.

Pamiętajcie, że dbamy o każdą rybę i tą małą i tą rekordowych rozmiarów.

2b9f9d84d2ef2-600x450

Pamiętajmy o obchodzeniu się z rybą z szacunkiem ponieważ łowiąc je, to my ingerujemy w ich naturalne środowisko.

1c68fce9e21da-600x450

Pamiętajcie dbamy o porządek na stanowiskach, oraz sprzątamy po sobie śmieci. Jeśli po zasiadce macie worki ze śmieciami, to za domkiem numer 10 znajdują się kontenery przeznaczone na odpady. Jeśli to możliwe segregujcie śmieci jeśli jesteście na długiej zasiadce. Kończąc zasiadkę, prosimy pozostawiać stanowiska w czystości i porządku.

3111da92956b2-600x450

Przestrzegając wyżej wymienionych wskazówek na pewno wasz wypoczynek zakończy się sukcesem w postaci pięknych ryb na macie. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, delektujcie się pięknym klimatem oraz otaczającą was przyrodą.

Przewiń do góry