Powered by Smartsupp

u Schabińskiej

U Schabińskiej
Historyczny
Park Rozrywki
w Gorlicach
Szukasz wygodnego miejsca do spędzenia wolnego czasu w Gorlicach?
Zapraszamy do nas!

Zobacz odcinek Mafii IRL 3, kręcony w Pałacu u Schabińskiej w Gorlicach!
Tytuł odcinka: KTOŚ Z NICH JEST KŁAMCĄ!!!

Jedzenie i wypoczynek w Pałacu u Schabińskiej w Gorlicach

Pałac w Gorlicach to zabytkowy dwór, którego historia sięga początków XIV wieku, kiedy to właścicielami terenu była rodzina Dembowskich. Jeszcze do końca XVIII wieku pałac należy do Władysława Dembowskiego, by na przełomie wieków doszło do wykupienia go przez przyszłego zięcia –Władysława Długosza. Transakcja miała pomóc Dembowskiemu, który popadł w ogromne zadłużenie. To właśnie Władysław Długosz był pomysłodawcą budowy pałacu, zaprojektowanego specjalnie na tę okoliczność przez architektów Fellner&Helmer.

Wybudowany na początku XIX wieku pałac – zlokalizowany na terenie wcześniejszego dworu i zbudowany z cegły i kamienia – zawiera cechy stylu wiedeńskiej secesji z elementami neobarokowymi. Elewacja pomalowana została na kolor bladoróżowy, zaś balustrady i gzymsy ozdobione zostały dekoracyjnymi wazami z piaskowca. Od  drugiej strony pałacu znajduje się trzy poziomowy taras, który jest wspaniałym punktem widokowym na dolinę rzeki Sękówki, kościół, cmentarz i kaplicę grobową Długoszów. W czasie I wojny światowej pałac zostaje częściowo zniszczony, zaś w roku 1928 dwór w Siarach spotyka kolejne nieszczęście – pożar, którego skutki zostają jednak szybko zniwelowane, a pałac zostaje  odbudowany na kształt wcześniejszego.

Gdy w 1937 roku umiera Długosz, jego majątek przejmuje syn Tadeusz. II wojna światowa oznacza dla pałacu dewastację i rozgrabienie wielu cennych rzeczy przez stronę sowiecką. Istnieją dokumenty potwierdzające, jako że w pałacu zlokalizowany był szpital. Lata 1945 – 1987 to okresu upaństwowienia majątku. Kolejnymi użytkownikami stają się kolejno: Urząd Ziemi, Samopomoc Chłopska, PGR, a następnie (od marca 1950 r.) Państwowa Stadnina Koni w Siarach. W tym też czasie, bo w 1976  roku pałac zostaje wpisany do rejestru zabytków. Liczne zaniedbania doprowadzają do nieodwracalnych zniszczeń w strukturze zabytku, a także parku i ogrodu otaczającego pałac. Następnym właścicielem, jedynego przykładu architektury secesyjnej w południowej Polsce była Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 1996 r. „Zespół pałacowo-parkowy” został odkupiony przez Barbarę Dustanowską-Długosz, wdowę po Jerzym Długoszu.

Infrastruktura eventowa

Sala balowa 1

Sala balowa 2

Sala balowa 3

Sala bilardowa

Hol

Wszystkie sale w połączeniu modułowym mogą zorganizować wesele na 180 osób.
 

Sala plenerowa – garden party nawet na 5000 osób.

W trakcie przygotowania 2 sale restauracyjno-hotelowe w dawnej koniarni i na dawnym zapleczu pałacowym.

Trzymajcie za na nas kciuki! :))

Rezerwacje i informacje:

tel.: 13 443 66 77
Uzgadnianie menu: tel. 797 334 660

mail: recepcja@uschabinskiej.pl

Zwiedzanie

Zapraszamy na zwiedzanie obiektu oraz sesje zdjęciowe w plenerze i w zabytkowych wnętrzach pałacu.

Wypoczynek

Pokoje w wysokim standardzie dostępne dla naszych gości.

Imprezy

Gwarantujemy dobra zabawę!
Organizujemy wesela, przyjęcia okolicznościowe.

Aktualności

Przewiń do góry