Konina
Mięso końskie charakteryzuje się pysznym, słodkawym smakiem, delikatnymi, drobnymi włóknami mięśniowymi oraz intensywną, ciemnoczerwoną barwą. Przypomina baraninę i wołowinę. Pomimo swej twardości, doskonale nadaje się na tatar lub steki. Zmiękczyć ją można dzięki pokrojeniu w plastry w poprzek włókien, a następnie zastosowaniu marynaty z wody, octu, pieprzu i czosnku na kilka godzin. Czynności te należy wykonać przed obróbką termiczną.
Istotny jest fakt, iż większość koni karmiona jest zdrową, naturalną paszą (owsem i sianem), ponadto regularnie wyprowadzane są na pastwiska, gdzie żywią się świeżą zielonką. Dzięki temu do mięsa nie przenikają chemiczne dodatki, co czyni je czystym i bezpiecznym.
Konina jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka – zawiera go aż 25 gram na 100 gram mięsa! Ponadto, zawartość tłuszczu oscyluje wokół zaledwie 2 do 4 gramów, co czyni ją mięsem lekkim i niskokalorycznym.
O doskonałej jakości koniny świadczy również bogactwo witamin i minerałów, jakie wchodzą w jej skład. Należy wymienić:
– witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12);
– witaminę PP;
– kwasy tłuszczowe Omega 3;
– wapń;
– magnez;
– fosfor;
– cynk;
– miedź;
– sód;
– potas.
Jak widać, jest to idealne mięso dla każdego, kto pragnie zdrowo się odżywiać. Szczególnie polecana jest osobom uprawiającym sport, a także dzieciom i seniorom.
Jeżeli masz ochotę przekonać się samemu, jak smakuje konina, zapraszamy do złożenia zamówienia w naszym sklepie, a także wypróbowania przepisów, które zamieściliśmy na naszej stronie. Wyroby z koniny zadowolą nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia.
Konina w Europie
Począwszy od przełomu lat 50. i 60., mięso eksportowane jest do krajów Europejskich – Belgia, Francja i przede wszystkim Włochy, które kupują od Polski ponad 90% towaru. Importerzy zachwycają się wysoką jakością polskiego mięsa, która jest wynikiem koniunkcji czynników takich jak zimnokrwistość koni, naturalne wyżywienie (owies, siano, zielonka), częściowo pochodzące bezpośrednio z pastwisk, a także zapewnienie koniom możliwości wzrostu w naturalnym tempie.
Konina szczególną popularnością cieszy się we Włoszech, gdzie uważana jest za luksusowy, wyśmienity przysmak, który serwuje się w najwykwintniejszych włoskich restauracjach. Mięso to stanowi także ważny składnik zbilansowanej diety dzieci i seniorów, z uwagi na wysoką zawartość substancji odżywczych, docenionych przez Włochów.
Przepisy na dania z koniny
Tatar po włosku
Składniki:
40 dag polędwicy końskiej
cebula
2 łyżki oliwy
5 dag parmezanu (można zastąpić go ostrym żółtym serem)
sok z cytryny
pomidor
świeży ogórek
plasterki cytryny
łyżka posiekanej natki pietruszki
pieprz
sól
Przygotowanie:
Umyte i osuszone ręcznikiem papierowym mięso trzykrotnie przepuścić przez maszynkę. Wymieszać z oliwą, dodać bardzo drobno posiekaną cebulę, pieprz, sól i sok z cytryny, podzielić na 4 porcje. Ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach i posypać nim porcje mięsa. Udekorować potrawę plasterkami pomidora, ogórka i cytryny oraz natką pietruszki. Podawać z białym pieczywem i marynowanymi grzybkami. Najlepiej przyprawiać maggi i ziołami (bazylią, majerankiem, oregano) w różnych kompozycjach.
Źródło: http://koninapoznajtensmak.pl/przepisy.php
Gulasz z koniny
Składniki:
60 dag koniny z łopatki lub pręgi
20 dag cebuli
5 dag koncentratu pomidorowego
2 listki laurowe
10 ziaren ziela angielskiego
1/2 łyżeczki imbiru
3 goździki utłuczone
pieprz
sól
ostra sproszkowana papryka
4 łyżki umytej, drobno posiekanej naci pietruszki ze szczypiorkiem i estragonem
Przygotowanie:
Mięso oczyścić z błon i ścięgien, umyć, pokrajać w kostkę, oprószyć zmiażdżonym zielem angielskim wymieszanym z imbirem, pieprzem, goździkami i ostrą papryką. Postawić pod przykryciem w lodówce na 1 godz., a następnie obrumienić na patelni do smażenia bez tłuszczu. Posolić, przełożyć do rondla, podlać wrzącą wodą (1/2 szklanki), przykryć i dusić na małym ogniu. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w kostkę, dodać do duszącego się mięsa razem z listkiem laurowym. Udusić do miękkości, w miarę potrzeby podlewając wrzącą wodą. Gdy mięso zmięknie, dodać koncentrat pomidorowy i chwilę jeszcze dusić. Sprawdzić smak, ewentualnie przyprawić solą i papryką. Uduszony gulasz wyłożyć na ogrzaną salaterkę, posypać zieleniną. Podawać z dodatkiem ziemniaków purée (1-11/2 łyżki na porcję) i z surówkami.
Źródło: http://cooking.pl/przepis/gulasz-z-koniny,8o396.html?w=1
Carpaccio z polędwicy końskiej
Składniki:
25 dag polędwicy końskiej
5 dag małych pieczarek
4 łyżki oliwy
8 dag parmezanu
2 łyżki soku z cytryny
gałązki natki pietruszki
grubo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Mięso opłukać, włożyć do zamrażalnika na 40-60 minut, żeby stwardniało. Następnie pokroić je ostrym nożem na bardzo cienkie plastry. Każdy plaster lekko skropić oliwą, włożyć między dwa kawałki folii i rozwałkować wałkiem do ciasta. W lodówce ochłodzić 4-5 talerzyków. Umyte pieczarki pokroić na bardzo cienkie plasterki i skropić sokiem z cytryny. Natkę pietruszki opłukać. Na talerzykach ułożyć plastry polędwicy i skropić je oliwą, tak aby oliwa równomiernie rozlała się na powierzchni mięsa. Plastry posolić i oprószyć pieprzem, ułożyć na nich pieczarki, posypać parmezanem i udekorować natką pietruszki.
Źródło: http://koninapoznajtensmak.pl/przepisy.php
Sztuka mięsa (danie gotowane)
Składniki:
1,5 kg koniny z kością
25 dag włoszczyzny
1 cebula
kilka suszonych grzybów
grubo siekana zielona pietruszka
przyprawy: pierz w ziarnkach,
ziele angielskie, liść bobkowy i sól
Przygotowanie:
Mięso z kością zalać zimną wodą i podgotować. Dodać do tego przyprawy i osolić. Gotować na małym ogniu pod przykryciem. W tym czasie obrać cebulę, przekroić ją wzdłuż na 2 części i zarumienić na patelni. Przygotować włoszczyznę. Gdy mięso będzie praktycznie już miękkie dodać warzywa z cebulą i dogotować. Następnie ugotowane mięso odłowić z wywaru. Obrać mięso z kości i pokroić na plastry. Potrawę podaje się z ugotowanymi w całości ziemniakami. Wzdłuż ułożonych na półmisku kartofli układa się mięso a następnie całość przybiera się pokrojonymi warzywami z rosołu. Potrawę polać kilkoma łyżkami gorącego wywaru i posypać zieloną pietruszką. Do dania dobrze jest podać oddzielnie kiszone ogórki lub ćwikłę albo dowolny sos.
Źródło: http://konina.przepisy-kulinarne.org/
Galantyna po krakowsku
Składniki:
1 kg polędwicy lub rostbefu końskiego
marchew
pietruszka
seler
por
¼ główki kapusty włoskiej
cebula
10 dag wątroby wołowej
20 dag cielęciny lub kurczaka
3 jajka
białko jajka
tarta bułka namoczona w mleku
2-3 łyżki posiekanego koperku
2 ziarnka ziela angielskiego
liść laurowy
3 ziarnka czarnego pieprzu
łyżka żelatyny
pieprz
sól
Przygotowanie:
Z mięsa końskiego wyciąć prostokąt i rozbić tłuczkiem maczanym w wodzie. Pozostałe mięso, wątrobę oraz cielęcinę (kurczaka) przepuścić przez maszynkę, 2 jajka ugotować na twardo, posiekać, wymieszać z masą mięsną, całym jajkiem i koperkiem; doprawić do smaku solą i pieprzem. Wysmarować farszem prostokąt mięsa, zawinąć dokładnie i zesznurować. Włożyć na wrzącą wodę, dodać łyżeczkę soli oraz przyprawy. Gotować ok. 60 minut. Dodać obrane warzywa i gotować do miękkości. Galantynę wyjąć, odciąć sznurowanie. Ostudzić, pokrajać w plastry, ułożyć na półmisku i udekorować plasterkami jarzyn. Żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie, ciągle mieszając dodać białko. Następnie wlewać strumieniem wrzący wywar mięsny, przykryć, gotować powoli i trzymać tak długo, aż się sklaruje. Przecedzić przez gęste sito, odstawić, ostudzić. Pokrajaną galantynę zalać krzepnącą galaretą. Podawać z pieczywem, masłem, korniszonami, marynowanymi grzybkami, kwaszonym ogórkiem lub surówką z pomidorów.
Źródło: http://koninapoznajtensmak.pl/przepisy.php
Boeuf Stroganow
Składniki:
70 dag koniny
cebula
1/8 litra śmietany
odrobina mąki i tłuszczu
kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego
posiekana zielona pietruszka
przyprawy: papryka, pieprz, sól
Przygotowanie:
Mięso opłukać i pokroić w niezbyt grube paski. Cebulę obrać i pokroić w krążki, a następnie zarumienić ją na tłuszczyku i przełożyć do szerokiego rondla. Na pozostałym oleju usmażyć mięso, tak aby się zarumieniło, ale stale je mieszając. Pod koniec smażenia oprószyć je mąką. Następnie mięso przełożyć do rondla razem z cebulą, dodać do niego koncentrat pomidorowy, paprykę, pieprz i śmietanę, osolić i mieszając doprowadzić do wrzenia. Danie przełożyć na głębszy półmisek i oprószyć pietruszką. Podawać z ziemniakami pod dowolną postacią i sałatą lub surówką z warzyw, albo jarzyną z wody.
Źródło: http://konina.przepisy-kulinarne.org/
Rolada na zimno
Składniki:
1 kg rostbefu końskiego
4 pieczarki
cebula
3 jajka
łyżka masła
4 plastry wędzonego boczku
łyżka margaryny
½ szklanki tartej bułki
1-2 łyżki mleka
pieprz
sól
Sos:
½ szklanki majonezu
10 rzodkiewek
2 żółtka ugotowane na twardo
2-3 łyżki posiekanego szczypiorku
łyżka musztardy francuskiej
Przygotowanie:
Prostokątny płat mięsa zbić tłuczkiem maczanym w wodzie. Okrawki mięsa przepuścić przez maszynkę. Masło stopić w rondelku, dodać posiekaną cebulę oraz drobno pokrajane pieczarki. Dusić, aż cebula nabierze złotego koloru. Wymieszać ze zmielonym mięsem. Jeżeli masa będzie zbyt rzadka, dodać tartej bułki skropionej mlekiem. Rozsmarować masę na płacie mięsa. Na wierzch położyć omlet z jajka i boczku: rozbić w garnuszku jajko z łyżką wody, posolić i wymieszać trzepaczką. Na patelni usmażyć pokrajany boczek, wlać masę jajeczną i smażyć na wolnym ogniu, odsuwając łopatką ściętą masę od brzegów patelni. Gdy masa się zetnie, a na powierzchni utworzy się galareta, zawinąć łopatką drugą połowę i przesuną na mięso.
Roladę ciasno zwinąć i osznurować szpagatem. Brytfannę wysmarować margaryną, włożyć roladę, przykryć i piec przez 60 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 170-180°C. Wyjąć, ostudzić, pokrajać w cienkie plastry, ułożyć na półmisku i udekorować.
Sporządzić sos: żółtka utrzeć z małą ilością majonezu. Rzodkiewki i szczypiorek pokrajać, połączyć z pozostałymi składnikami sosu, doprawić do smaku solą i pieprzem. Roladę podawać z pszenną bułką lub ciemnym pieczywem, z sosem, ogórkiem konserwowym lub kwaszonym, marynowanymi grzybami lub sałatką z pomidorów.
Źródło: http://koninapoznajtensmak.pl/przepisy.php
Befsztyk po angielsku z koniny
Składniki:
70 dag koniny
odrobina masła
olej
chrzan
sól
pieprz
Składniki na masło szczypiorkowe:
masło
siekany szczypiorek
Przygotowanie:
Opłukane mięso należy pokroić w plastry i uformować w nich nożem krążki o grubości około 2 cm. Befsztyki posmarować olejem (pędzelkiem), a następnie pozostawić na 2 – 3 godziny pod przykryciem. Chrzan opłukać, oczyścić i pokroić na cienkie, długie kawałki. Następnie na rozgrzaną patelnię wrzucać przyprawione mięso. Powierzchnię zarumienić. Pod koniec smażenia dodać masło. W czasie smażenia befsztyki nie powinny się stykać ze sobą na półmisku., na każdy położyć krążek masła utartego ze szczypiorkiem. Przybrać wiórkami chrzanu. Podawać z ugotowanymi w rosole jarzynami.
Źródło: http://konina.przepisy-kulinarne.org/
Tatar po polsku
Składniki:
40 dag polędwicy końskiej
4 żółtka
cebula
4 sardynki (szprotki) z puszki
2 korniszony
3 marynowane pieczarki
łyżeczka musztardy
łyżeczka przyprawy do zup maggi
łyżeczka oliwy
zmielona papryka łagodna
pieprz
sól
Przygotowanie:
Umyte i osuszone ręcznikiem papierowym mięso trzykrotnie przepuścić przez maszynkę. Obraną cebule posiekać, korniszony i grzyby pokroić jak najdrobniej w kostkę. Wymieszać mięso z oliwą, musztardą oraz maggi, podzielić na 4 porcje. Na każdej z nich – w zrobionym zagłębieniu – umieścić żółtko i sardynkę. Obok położyć cebulę, korniszony i pieczarki. Podawać jako przystawkę z białym lub ciemnym pieczywem, krążkiem masła oraz zestawem przypraw (oliwa, pieprz, papryka, maggi, sól).
Źródło: http://koninapoznajtensmak.pl/przepisy.php
Sałatka z polędwicy końskiej
Składniki:
40 dag polędwicy końskiej
po strąku papryki żółtej i czerwonej
15 dag kiełków sojowych
3 łyżki sosu sojowego
kieliszek wina czerwonego wytrawnego
cebula
ostra papryka czuszka
świeży korzeń imbiru
przyprawa sambal
olej
czosnek
pieprz
sól
Przygotowanie:
Surową polędwicę pokroić w cienkie paseczki, wrzucić na dobrze rozgrzany olej, szybko obsmażyć, dodać pozostałe rozdrobnione składniki, podlać sosem sojowym. Dodać kieliszek czerwonego wina. Doprawić do smaku przyprawą sambal, solą i pieprzem. Podawać z białym pieczywem.
Źródło: http://koninapoznajtensmak.pl/przepisy.php